Kastani 42-2, Tartu | (+372) 5084 772 | See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.  

MILLEKS KUJUNDADA?

Ilusalt kujundatud ja hoolitsetud hauaplats on austusavaldus lahkunule. Tänapäeval elavad inimesed sageli esivanemate kalmistutest kaugemal ning regulaarselt haual käimine on raskendatud. Läbimõeldud kujundusega ja õigesti valitud taimedega hauaplats püsib aga kauem kauni ja väärikana.

On ütlus, et kui tahad mõne maa kultuurist parimat ülevaadet, mine surnuaiale. Olenevalt kommetest ja traditsioonidest erinevad hauaplatsid tõesti palju. Näiteks kui võrrelda Ameerika kiviridu eestlastele omaste metsaaluste kalmistutega - mõlemad on kohalikele ainsad õiged lahendused. Saksamaal on näiteks populaarsed hekkidega piiratud ja julgete istutusmustritega kalmud.

hauaplatsi-kujundus-kalmukujundus-kalmutaimed-aiakujundusEestis on surnuaiad varjulisemad ja loodusliku üldmuljega. Peamised erinevused hauaplatside välimuses tulenevad religioossetest kommetest, mis väljendub selgelt ka haudade kujunduses. Soovitud sümboleid, olgu siis perele tähtsaid või usulisi, saab mitmel viisil välja tuua nii haljastuse kui hauatähisega.

Tähtis on, et kalmukujundus iseloomustaks just lahkunut ning väljendaks austust. Seda saab saavutada lemmiklillede või -värvidega, kujunduselementide ja omapäraste detailidega. Traditsioonilisele hauakivile lisaks või lausa selle asemel võiks kasutada erinevaid kunstiteoseid, mis personaliseerivad hauaplatsi veelgi.

hauaplats-kujundus-kalmukujundus-hauakivi

Kujundusega saab pereplatsi ühtseks liita, üksiku haua või urniplatsi isikupärasemaks muuta. Lihtsam on mõelda kujundusele varakult, kuid sageli on uued hauad väljakujunenud platsidel. Seega pole kalmukujundusele otseselt õiget aega - võib luua uue, kohendada või ümberkujundada vana. Vahetult peale matust kujundusele mõelda võibki olla emotsionaalselt raske ning pole ka praktilises mõttes otstarbekas. Pinnas vajab aega vajumiseks ja näiteks õige, raskema hauakivi saabki paigaldada alles ligi aasta peale matust.

KUIDAS KUJUNDADA?


Hauaplatsi kujundamisel alusta kalmistu eeskirjadega tutvumisest. Sageli pole lubatud näiteks betoonääriste rajamine või liigsuurte puude istutamine. Kõik plaanitavad ehitustööd peab kooskõlastama kalmistu valdajaga. Samuti on oluline saavutada kooskõla omaksete seas - võib juhtuda, et ühe pere tellitud kujundus ei meeldi teistele lähedastele ning lõputud konfliktid saavadki alguse.

Haljastuse valimisel on hauaplatsi kujundamisel määrava tähtsusega õigete valgustingimustega arvestamine. Enamik Eesti surnuaedadest on suurte puudega ning seega väga varjulised. Taimede valikust sõltub ka haua hooldamise raskusaste - on võimalik teha väikest vaeva nõudvaid kui ka sagedast hoolt vajavaid taimestusi. Paljudele inimestele meeldib regulaarselt surnuaial käia ning lähedaste haudade eest hoolitseda. Seega ei peaks hauaplatsi kujundamisel keerukamaid haljastusplaane sugugi vältima. 

Kui enamik alast katta püsitaimedega, ei ole liigne töö vahelduvate istutustega hauda ilmestada. Nii paistab see igal aastaajal värske ja ilus. Taimede valikul tuleb kindlasti arvestada nende suureneva ruumivajadusega. Piirnevate haudade hooldajatega läbirääkimata pole viisakas ega otstarbekas kalmude piirile suuremaid taimi istutada, sest võõrale hauale ulatuvad oksad võivad samuti tülisid põhjustada. Kalmistul toimetades on kõige tähtsam austus nii elavate kui lahkunute vastu.


Kujunduselementidel olgu lisaks ilule ka funktsioon. Väikesele alale tuleb paigutada mitmeid esemeid ning visuaalse ülekoormamise vastu aitab mitmekülgne lähenemine. Hauatähisele saab teha kohad küünaldele, mis talvelgi sügava lume seest välja paistavad; platsile paigutada aga statsionaarsed
vaasid, mida tuul ümber ei aja. Pingi alla võib teha maitseka hoiukasti rehale ja muule tarvilikule.

Varakult läbimõeldud kujundus tagab pikaaegselt kauni ja toimiva hauaplatsi, mis väljendab kõige paremini lähedaste austust.

vaata näidistöid!

Turu 34B, III korrus, Tartu | (+372) 5084 772 | See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.  

Download Free Designs http://bigtheme.net/ Free Websites Templates